Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia fullscreen-icon fullscreen-close-icon Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagraminstagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Obracanie
O projekcie

O projekcie "Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w MNK"

Powiększenie tekstu PRINT

O projekcie "Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w MNK"

W kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, przy ulicy Piłsudskiego 12 zrealizowano projekt "Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie".

22 kwietnia 2016 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego muzeum. Tym doniosłym wydarzeniem Muzeum Narodowe w Krakowie wpisuje się w obchody 120. rocznicy urodzin Józefa Czapskiego (ur. 3.04.1896, Praga - zm. 12.01.1993, Maisons-Laffitte), która przypada w 2016 roku.

Budynek jest poświęcony wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi i malarzowi, krytykowi sztuki - Józefowi Czapskiemu.

Na ponad 600 metrach kwadratowych znajdują się m.in.: odtworzony pokój artysty z Maisons-Laffitte, sala ze stałą ekspozycją, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia. Na trzeciej kondygnacji jest sala multimedialna, w której wyświetlane są filmy związane z tematyką przygotowywanych ekspozycji czasowych oraz filmy dotyczące Józefa Czapskiego. Publiczność może również korzystać z tarasu widokowego.

Na elewacji umieszczono podpis Czapskiego, biała powierzchnia elewacji jest jednocześnie ekranem na którym są wyświetlane filmy.

Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu odbyło się 7 maja 2014 r. w Zamku Królewskim na Wawelu podczas konferencji prasowej z udziałem dr Moniki Smoleń, Podsekretarza Stanu w MKiDN oraz dyrektorów krakowskich placówek kulturalnych, które są beneficjentami funduszy z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Idea budowy nowego pawilonu wystawienniczego, zawierającego m.in. zbiory i pamiątki po Józefie Czapskim, jest związana ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem Józefa Czapskiego, który przekazał w nim pośmiertnie Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, pamiątki i księgozbiór, a także dokumenty swojej siostry Marii (pisarki) oraz rodziny Czapskich.

W Pawilonie odwzorowany jest w skali 1:1 pokój Józefa Czapskiego przeniesiony wraz z pamiątkami i sprzętami z mieszkania (siedziby redakcji "Kultury") w podparyskim Maisons-Laffitte. Do dyspozycji badaczy zostało oddane gromadzone przez 50 lat archiwum artysty, w tym słynne "Dzienniki", materiały warsztatowe oraz korespondencja. Pawilon mieści także ekspozycję stałą malarstwa Józefa Czapskiego, salę wystaw zmiennych, gdzie prezentowane jest malarstwo tzw. Komitetu Paryskiego, do którego Czapski należał od lat 20. XX wieku, a także salę biograficzną malarza związaną z tragicznymi losami na Wschodzie po 1939 roku - jego oraz innych Polaków. W kawiarni organizowane są wykłady na temat malarstwa, literatury polskiej w kraju i na emigracji po II wojnie światowej, a także spotkania poświęcone wybitnym postaciom polskiej literatury i polityki.

28 lipca na dachu Pawilonu Józefa Czapskiego zatknięto wiechę symbolizującą zakończenie prac budowlano-konserwatorskich. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Rady Programowej Projektu: Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Adam Zagajewski i Stanisław Rodziński.

W ramach projektu wykonano także konserwację księgozbioru oraz "Dzienników", a także mebli i innych obiektów po Józefie Czapskim. Przeprowadzona została digitalizacja m.in. części księgozbioru i "Dzienników". 

Rada Programowa Projektu Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie:
Zofia Gołubiew
Izabella Godlewska de Aranda
Wojciech Karpiński
dr Piotr Kłoczowski
prof. Stanisław Rodziński
prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Andrzej Wajda
Henryk Woźniakowski
Adam Zagajewski


Scenariusz: Krystyna Zachwatowicz wraz z Zespołem
Koordynator projektu: Anna Wdzięczny

Projekt budowlany:
mgr inż. arch. Danuta Fredowicz, mgr inż. arch. Andrzej Gliwiński - architektura i zagospodarowanie terenu
mgr inż. Grzegorz Komraus, mgr inż. Piotr Dzidka - konstrukcja

Projekt aranżacji wystawy stałej: Aleksander Janicki

Projekt dofinansowano z programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Kwota dofinansowania: 15 504 832 zł.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

www.eeagrants.org
www.norwaygrants.org
www.eog.pl

Wsparcie

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności
Akceptuję