Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia fullscreen-icon fullscreen-close-icon Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagraminstagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Obracanie
Pawilon Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK
Powiększenie tekstu PRINT

Pawilon Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
+48 12 433 58 40
Godziny otwarcia
pon: nieczynne
wt - sob: 10 - 18
niedz: 10 - 16


Pawilon Józefa Czapskiego
to najnowszy i najmniejszy budynek, wchodzący w skład kompleksu Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Usytuowany na tyłach dawnego ogrodu przylegającego do Kamienicy Łozińskich, poświęcony został wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce - wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi.

Idea budowy pawilonu jest związana ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem Józefa Czapskiego, który przekazał w nim pośmiertnie Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, w tym bezcenne dzienniki, pamiątki osobiste i księgozbiór, a także dokumenty swojej siostry Marii Czapskiej (1894-1981) oraz innych członków rodziny Czapskich.

Najważniejszą częścią Pawilonu Józefa Czapskiego jest stała ekspozycja opowiadająca o jego życiu i twórczości, której autorką jest Krystyna Zachwatowicz. Prześledzić można na niej, poza biografią artysty, także prawie całą historię Polski i w mniejszym zakresie Europy XX wieku, której uczestnikiem, a później świadkiem był Czapski. Komentarzem dla wydarzeń w których Józef Czapski brał udział są wybrane teksty z jego dzieł. Ekspozycja łączy z jednej strony tradycyjną dla muzeów formę eksponowania, gdzie najistotniejsze są autentyczne obiekty i w przypadku pisarzy i malarzy ich dzieła, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego pozwalającego m.in. na zapoznanie się z materiałami archiwalnymi.

Na pierwszym piętrze znajduje się sala wystaw czasowych, na której w ramach pierwszej wystawy będzie prezentowany wybór niezwykłych dzienników Józefa Czapskiego oraz jego obrazy pochodzące z kolekcji Richarda Aeschlimanna, wieloletniego przyjaciela i szwajcarskiego marszanda artysty, który wraz z żoną Barbarą podarował je Muzeum Narodowemu w Krakowie z okazji otwarcia Pawilonu. Te dwanaście obrazów uzupełniają dzieła wypożyczone z Muzeum Pałacowe w Kurozwękach i od osób prywatnych. Na tym samym piętrze mieści się niewielka sala projekcyjno-edukacyjna.

Na parterze budynku znajduje się czytelnia z podręczną biblioteką zawierająca księgozbiór związany tematycznie z artystą i stanowiska pozwalające na zapoznanie się ze zdigitalizowanym archiwum Józefa Czapskiego, a także urządzona w francuskim stylu kawiarnia, gdzie będą organizowane wykłady na temat malarstwa, literatury polskiej w kraju i na emigracji po II wojnie światowej, a także spotkania poświęcone wybitnym postaciom polskiej literatury i polityki.

Udostępniony dla zwiedzających jest także taras, z którego roztacza się niezwykły widok na całe Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego i wewnątrz kwartałowe ogrody sąsiadujących z nim kamienic.

Wsparcie przy budowie Pawilonu udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
 
opracowanie: Mateusz Woźniak

Wsparcie

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności
Akceptuję